1. Много често ни питат дали трябва да се декларират сметки на юридически лица в PaySera, Revolut , Paypal и т.н.? Отговор на този въпрос дава БНБ на Третата открита национална среща – в помощ на счетоводителите 25.10.2019.

В: „В СПБ-2 и СПБ-5 трябва ли да се декларират профилите в PayPal, сметките в Paysera и Revolut? Ако да, как следва да се попълни СПБ-2 за многовалутните сметки?“ О: Откритите в чужбина сметки следва да се декларират пред БНБ с Декларация-форма СПБ-2 в срок от 15 работни дни от датата на откриване на сметката. Съгласно чл. 9, ал. 1, т. 2 от Наредба № 27, регистрираната в БНБ сметка подлежи на последващо тримесечно отчитане с отчетна форма СПБ-5 в срок до 20-то число на месеца, следващ отчетното тримесечие.

Сметка в чужбина = Сметка при чуждестранно лице (с IBAN, който започва с код, различен от BG)
Многовалутните сметки – сметката се регистрира в една валута (с която се работи преимуществено), като за целите на тримесечния отчет СПБ-5 в началото и края на тримесечието, наличните валути в сметката се превалутират към валутата в която е регистрирана сметката.

Прочитания 22,371 Общо,  66 Днес

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *