Най-честото питане, което получаваме е трябва ли издадените от нас фактури да ги включваме в дневниците по ЗДДС?
Когато имате регистрация по чл. 97а от ЗДДС, правилата за отчитане на фактурите са различни в сравнение със стандартната регистрация по ЗДДС (чл. 96).
Ще обясня подробно и ясно какво точно изисква законът в този случай:
Какво означава регистрация по чл. 97а от ЗДДС?
Регистрацията по чл. 97а от ЗДДС е ограничена регистрация, която ви задължава да начислявате ДДС само за определени видове сделки:
- Получаване на услуги от фирми извън България (ЕС или трети страни).
- Предоставяне на услуги с място на изпълнение в друга държава от ЕС (например реклама във Facebook/Google, консултации и др.).
- Покупки или продажби на услуги от и към други страни от ЕС (когато сте получател или доставчик на такива услуги).
Тази регистрация НЕ ви задължава да начислявате и плащате ДДС по общия ред за сделки, извършени в България. Т.е. за вътрешните ви сделки в България вие оставате нерегистрирани по ЗДДС и съответно не начислявате данъка.
Трябва ли фактурите, издавани от вас, да се включват в дневниците по ЗДДС?
Тук законът ясно регламентира следното:
- Фактурите, които издавате за услуги с място на изпълнение извън България (например към контрагенти от ЕС), ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се включват в дневниците по ЗДДС (в дневника за продажби и съответно VIES-декларация).
- Фактурите за доставки с място на изпълнение в България, които правите към български контрагенти, НЕ се включват в дневниците по ЗДДС, когато сте регистрирани само по чл. 97а, защото тези сделки не подлежат на начисляване на ДДС от ваша страна.
Ясен пример за правилното отразяване:
Пример 1:
Имате българска фирма, регистрирана по чл.97а, извършвате следните доставки:
Вид сделка | Клиент | Включване в дневник по ДДС? |
---|---|---|
Рекламна услуга към фирма в Германия | Германско дружество (ЕС) | ✅ Да |
Консултантска услуга за клиент от Франция | Френско дружество (ЕС) | ✅ Да |
Продажба на стока в България | Българско дружество | ❌ Не |
Услуга с място на изпълнение в България | Българско дружество | ❌ Не |
При услугите към фирми от ЕС (Германия и Франция) се издава фактура без ДДС с текст „обратно начисляване“ (reverse charge), като тези сделки задължително влизат в дневника за продажби и VIES декларацията.
При сделки в България не се начислява ДДС и те не се отразяват в дневниците по ДДС.
⚠️ Често срещани грешки, които трябва да избягвате:
- Грешка 1: Да включвате всички фактури (вкл. и български сделки) в дневника за продажби – това е неправилно.
- Грешка 2: Да не включите фактури към ЕС-клиенти – това води до несъответствия във VIES декларацията и евентуални глоби.
Проверка на законовото основание:
Това е ясно разписано в чл. 113, ал. 1 от ЗДДС и чл. 125, ал. 2 от ЗДДС, както и в указанията на НАП:
- Задължение за отразяване на доставки с място на изпълнение извън България, когато сте регистрирани по чл. 97а.
- Без задължение за вътрешни доставки (в България), когато не сте регистрирани по общия ред (чл. 96).
Обобщение на най-важното:
- При регистрация по чл. 97а включвате в дневника за продажби само услугите, предоставяни на клиенти от други държави от ЕС (или трети страни), където мястото на изпълнение не е България.
- Вътрешни сделки не се включват в дневника, тъй като не подлежат на ДДС.